Torsdag Tor 26 December Dec
Fredag Fre 27 December Dec
Lördag Lör 28 December Dec
Måndag Mån 30 December Dec
Torsdag Tor 9 Januari Jan
Fredag Fre 10 Januari Jan
Lördag Lör 11 Januari Jan
Tisdag Tis 14 Januari Jan
Fredag Fre 17 Januari Jan
Lördag Lör 18 Januari Jan
Tisdag Tis 21 Januari Jan
Lördag Lör 25 Januari Jan
Söndag Sön 26 Januari Jan
Tisdag Tis 28 Januari Jan
Torsdag Tor 30 Januari Jan
Fredag Fre 31 Januari Jan
Lördag Lör 1 Februari Feb
Tisdag Tis 11 Februari Feb
Torsdag Tor 13 Februari Feb
Fredag Fre 14 Februari Feb
Lördag Lör 15 Februari Feb
Tisdag Tis 18 Februari Feb

TV Pucken – Småland vidare till finalspel

10 september 2019 14:09
| TV Pucken

I helgen spelade Småland kvalgruppspel till finalspelet i TV-pucken. Småland gick obesegrade genom gruppspelet och är nu vidare till finalspel i Dalarna 31 oktober – 3 november.


Småland gick obesegrade genom gruppspelet när de vann samtliga fem matcher. I Småland var det 14 spelare med från HV71:s U16, lag läs mer här. Näst på tur är finalspel i Dalarna 31 oktober – 3 november.

Smålands fem matcher:

Småland-Göteborg 3-2 (1-1, 2-1)
Period 1: PP2 1-0 (04:26) Hampus Sandahl (Egor Polin, Max Forsell), PP1 1-1 (19:11) Albin Sundin (Otto Stahre, Gustav Svantesson)

Period 2: EQ 2-1 (01:21) Alexander Suzdalev, EQ 2-2 (06:02) Gustav Svantesson (Theo Widsén), EQ 3-2 (07:58) Alexander Labraaten

Skott: 20-34.
Utvisningar: Småland 6x2 min., Göteborg 4x2 min.
Domare: Kristian Wigfeldt, Uppsala
Publik: 602

Matchens lirare
Småland: Noah Erliden
Göteborg: Theo Widsén

Södermanland-Småland 2-4 (0-1, 2-3)
Period 1: EQ 0-1 (01:06) Alexander Suzdalev

Period 2: EQ 0-2 (06:09) Malte Lindström (Alexander Labraaten, Wiking Malmunger), EQ 0-3 (06:59) Malte Lindström (Love Green), EQ 1-3 (07:28) Noah Östlund (Jonathan Lekkerimäki, Karl Andersson), PP1 1-4 (12:56) Noah Persson (Alexander Labraaten), PP1 2-4 (14:25) Andreas Wagner (Calle Odelius, Noah Östlund)

Skott: 28-33.
Utvisningar: Södermanland 6x2 min., Småland 6x2 min.
Domare: Joakim Flink, Skärholmen
Publik: 247

Matchens lirare
Södermanland: Noah Östlund
Småland: Malte Lindström

Västergötland-Småland 2-5 (1-3, 1-2)
Period 1: EQ 0-1 (05:43) Alexander Sandberg (Viggo Burenby, Alexander Suzdalev), EQ 1-1 (07:31) Gustav Flood, PP1 1-2 (12:54) Alexander Suzdalev (Hugo Fransson), EQ 1-3 (19:23) Edvin Nilsson (Alexander Suzdalev, Alexander Sandberg)

Period 2: EQ 1-4 (08:26) Malte Lindström (Alexander Labraaten), EQ 1-5 (09:25) Alexander Sandberg (Alexander Suzdalev), PP1 2-5 (12:02) Simon Niska (Albin Sterner)

Skott: 17-42.
Utvisningar: Västergötland 2x2 min., Småland 1x2 min.
Domare: Christoffer Lindholm, Kristianstad
Publik: 250

Matchens lirare
Västergötland: Simon Niska
Småland: Alexander Sandberg

Bohuslän/Dal-Småland 1-6 (1-1, 0-5)
Period 1: EQ 0-1 (04:49) Wiking Malmunger (Egor Polin, Viggo Burenby), EQ 1-1 (07:02) Jakob Norén (Kalle Carlsson)

Period 2: EQ 1-2 (02:12) Egor Polin (Hugo Fransson), EQ 1-3 (07:03) Love Green (Edvin Nilsson, Fabian Hellström), EQ 1-4 (16:05) Max Forsell (Max Carlén), SH1 1-5 (17:08) Wiking Malmunger, EQ 1-6 (18:52) Egor Polin (Alexander Suzdalev, Edvin Nilsson)

Skott: 24-34.
Utvisningar: Bohuslän/Dal 3x2 min., Småland 4x2 min.
Domare: Rasmus Grahn, Helsingborg
Publik: 220

Matchens lirare
Bohuslän/Dal: Lukas Sagranden
Småland: Hugo Fransson

Småland-Stockholm Syd 3-1 (0-0, 3-1)

Period 1: -

Period 2: EQ 0-1 (08:09) Caesar Björk (Anton Johansson, Albin Grahn), PP1 1-1 (10:21) Hugo Fransson (Alexander Suzdalev, Alexander Sandberg), EQ 2-1 (18:53) Wiking Malmunger (Matteus Söderbom, Alexander Suzdalev), EQ 3-1 (19:47) Alexander Labraaten (Alexander Suzdalev, Max Forsell)

Skott: 29-26.
Utvisningar: Småland 3x2 min., Stockholm Syd 5x2 min
Domare: Oskar Niklasson, Skövde
Publik: 440

Matchens lirare
Småland: Matteus Söderbom
Stockholm Syd: Lukas Swedin