HV71 värvar Felix Sandström

12 februari 2018 15:36
Pressmeddelande

HV71 har gjort klart med målvakten Felix Sandström, 21 år. ”Felix är en stor målvaktstalang och kommer att förstärka vårt lag”, säger Johan Hult, sportchef i HV71.


Felix Sandström kommer närmast från Brynäs IF, men har har under delar av säsongen varit utlånad till IK Oskarshamn. Förra säsongen var han framstående i det Brynäs som tog sig till SM-final och utsågs till bästa målvakt i JVM.

– Felix är en stor målvaktstalang som vi tror väldigt mycket på. Han ansluter till oss redan i slutet på veckan när laget återsamlas efter lite ledighet och vi är övertygande om att han kommer att förstärka vårt lag, säger Johan Hult.

Kontraktet med Felix Sandström gäller denna och nästa säsong.

FAKTA / SANDSTRÖM
Född: 970112, Gävle
Moderklubb: IK Huge
Längd / vikt: 188 cm / 89 kg
Plockar: Vänster

Tidigare klubbar: IK Huge, Brynäs IF, IK Oskarshamn

Spelarmeriter: JSM-guld, SM-silver, Bästa målvakt i JVM