• Huvudsponsorer

Filip Sandberg återvänder till HV71

16 november 2018 19:07
Pressmeddelande

HV71 har idag gjort klart med att forwarden Filip Sandberg återvänder till klubben och förlänger samtidigt sitt avtal med HV71. ”Ett fantastiskt kul besked att kunna ge till fansen och en bra förstärkning till vårt lag”, säger Johan Hult, sportchef i HV71.


Filip Sandberg har efter guldsäsongen med HV71 2017 spelat i San José Barracuda i AHL. Nu bryter Sandberg det tvåårsavtalet han skrev med klubben för att återvända till HV71.

– En otroligt skön känsla att komma tillbaka till HV71 och Jönköping som ligger mig varmt om hjärtat. Jag är oerhört taggad för att komma tillbaka och dra på mig HV-tröjan igen och spela inför vår underbara hemmapublik i Kinnarps Arena, säger Filip Sandberg.

Det nyskrivna kontraktet med guldvinnaren från 2017 är skrivet till och med 2021.

– Vi vet vilken duktig spelare vi får i Filip. Han var bärande i vårt lag i flera år innan han åkte till Nordamerika och vi är övertygade om att han kommer vara det även i framtiden, säger Johan Hult och fortsätter:

– Filip kommer att åka hem från USA i helgen och ansluta till oss i början av veckan.

Kontraktet med Filip Sandberg gäller till och med 2021.

FAKTA / SANDBERG
Född: 940723, Järfälla
Moderklubb: AIK
Position: Forward
Skjuter: Höger
Längd/vikt: 173 cm / 86 kg

Spelarmeriter: TV-pucken guld 2010, JSM-guld 2013 och 2014, SM-guld 2017

Tidigare klubbar: AIK, Västerås IK, HV71, San Jose Barracuda