Måndag Mån 8 Mars Mar
Tisdag Tis 9 Mars Mar
Onsdag Ons 10 Mars Mar
Torsdag Tor 11 Mars Mar
Lördag Lör 20 Mars Mar
Tisdag Tis 23 Mars Mar
Torsdag Tor 25 Mars Mar
Lördag Lör 27 Mars Mar
Lördag Lör 3 April Apr
Tisdag Tis 6 April Apr
Fredag Fre 9 April Apr
Måndag Mån 12 April Apr
Torsdag Tor 15 April Apr
Söndag Sön 18 April Apr
Torsdag Tor 12 Augusti Aug
Torsdag Tor 19 Augusti Aug
Onsdag Ons 25 Augusti Aug
Tisdag Tis 31 Augusti Aug
Fredag Fre 3 September Sep
Onsdag Ons 15 September Sep
Lördag Lör 18 September Sep
Tisdag Tis 21 September Sep

Valberedningens förslag till årsmötet

12 maj 2021 15:02
PRESSMEDDELANDE

Idag presenterar HV71:s valberedning sina förslag till ledamöter av styrelsen till årsmötet den 17 juni.


Valberedningen presenterade den 12 mars i år sitt förslag till ny ordförande i föreningen Anders Wilander. Vi har nu jobbat vidare med vårt uppdrag att presentera ett förslag avseende de övriga styrelseledamöterna för HV71.

Vi genomförde redan under hösten inledande samtal med vad vi bedömt är, personer med stort nätverk och framförallt stort engagemang för vår förening. Utifrån dessa samtal och egen kunskap om vilka behov vi ser som vår förening har, fick vi en målbild över vilka egenskaper en framtida styrelse bör besitta. Utifrån herrlagets sportsliga misslyckande och de signaler vi erhållit från medlemmarna, finns ett behov av en nystart. Vårt förslag är att styrelsen minskas från nuvarande sex ledamöter (exklusive ordförande) till fem ledamöter.

Valberedningen vill härmed presentera sitt förslag till styrelseledamöter:

Omval: Valberedningen föreslår omval av Andreas Rangert, Huskvarna • Nyval: Valberedning föreslår Anna-Karin Halvardsson, Jönköping • Nyval: Valberedning föreslår Stefan Axelsson, Värnamo • Nyval: Valberedning föreslår Andreas Davidsson, Örebro • Nyval: Valberedning föreslår Jörgen Fredsson, Jönköping

Kort presentation av våra förslag till nyval:

Anna-Karin Halvardsson, arbetar förnärvarande som sales director för Pelly Group. Anna-Karin har bredd erfarenhet från sälj och marknad, samt strategisk affärsutveckling. Anna-Karin har också erfarenhet från ungdomshockey som förälder då hon har en son som spelar i HV71

Stefan Axelsson, entreprenör och ägare av bland annat Axelent Group. Stefan har följt HV71 i över 30 år och har ett stort engagemang kring klubben samt andra idrotter så som speedway och handboll. Stefan kommer att bidra med framåtanda, och ett stort driv.

Andreas Davidsson, är verkställande direktör för Schur Pack Sweden som har tillverkning i både Kumla och Jönköping. Andreas är född och uppvuxen i Jönköping och har spelat i HV71, Team -76. Han har också varit aktiv inom North Bank Supporters. Andreas kommer bidra med stort engagemang och drivkraft. Andreas har också söner som spelar ishockey.

Jörgen Fredsson, är koncernchef för LMT-Group inom Liljedahl Group. Jörgen har erfarenhet från ungdomselit inom simning men också ett engagemang inom Bilsports Förbundet. Jörgen drivs av att utveckla verksamhet mot uppsatta mål och har förmågan att se till helheten. Även Jörgen har erfarenhet från ungdomshockeyn genom sönerna som spelar i HV71

HV71:s årsmöte äger rum den 17 juni kl 18:00 i Husqvarna Garden.