J20: Holmström inför helgens hemmamatcher
Publicerad:

I helgen väntar två hemmamatcher för HV71 J20 när Malmö Redhawks och Rögle BK gästar Kinnarps Arena. - Det kommer bli två riktigt bra matcher, säger Holmström inför helgens två matcher mot Skånelagen.
Hälften av matcherna i SuperElit Södra är spelade och HV71 ligger just nu på en av de fem platserna som betyder Top 10-spel efter jul. Laget kommer till helgens matcher med en fin formkurva då man segrat i sju av de nio senaste matcherna. Toppar poängligan gör också två HV-spelare i form av William Romfors (3+16) och Rasmus T Andersson (10+8). Erik Brännström leder backarnas poängliga (6+8) och Adam Åhman är med sina 92,35 SVS% med i statistiktoppen för målvakterna.
Hur summerar du säsongen så här långt?
– Vi har gjort det ganska bra. Vi har spelet en positiv hockey samtidigt som vi gått runt på mycket folk. Vi har tränat fantastiskt bra under hela försäsongen fram till nu och vi ligger på en bra träningsnivå där vi driver varandra framåt, säger huvudtränare Jonas Holmström.
Det har varit en del J20-spelare som spelat a-lagshockey under hösten, hur påverkar det er som lag?
– Det blir stor spelaromsättning på juniorsidan, det vet vi om och så var det förra säsongen också. Det som varit bra nu är att vi har en väldigt bred och jämn trupp och även de som kommer upp från J18 har gjort det väldigt bra. Sen är det givetvis så när de bästa spelarna saknas försvinner lite av vår spets, men jag tycker de andra har axlat det riktigt bra. Men vårt mål är att leverera spelare till a-laget så det är bara roligt att de får chansen.
Vilka spelare har utmärkt sig lite extra under säsongsinledningen?
– Kedjan med Isac Brännström, William Romfors och Rasmus T Andersson har varit riktigt bra. Erik Brännström har tagit ett jättestort ansvar där bak som både kapten och spelare och Adam Åhman har varit riktigt bra i målet. Sen är det fler som gör det oerhört bra, t.ex. Edvin Johansson och Lukas Johansson, det går att lyfta fram många, fortsätter Holmström.
I helgen väntar Malmö Redhawks och Rögle BK i Kinnarps Arena, vad kan vi förvänta oss för typ av matcher?
– Malmö är ett lag som spelar med en oerhörd fart och presspel över hela banan, det måste vi vara förberedda på. Det var vi inte riktigt mot dom i den första perioden senast i Malmö. Jag själv höll Malmö som ett av de bästa lagen i serien inför säsongen så det blir tufft.
Rögle är ett mycket skickligt lag som spelar med mycket puckkontroll. Dom är duktiga med pucken och irrationella i anfallszon. Det blir ett annat typ av spel. Sen fortsätter vi trycka på vår spelidé men med lite olika inslag beroende på motståndet. Det kommer bli två riktigt bra matcher.
Hur är läget i laget inför helgen?
– Ian Örnskog är långtidsskadad sedan tidigare. Sen vet vi inte riktigt ännu vilka som spelar med a-laget på söndag, avslutar Holmström.
Så här spelar J20 i helgen
HV71 – Malmö Redhawks, lördag kl. 14.00 i Kinnarps Arena
HV71 – Rögle BK, söndag kl. 12.00 i Kinnarps Arena