SDHL inleds lördagen den 11 september med full omgång med första matchen som startar 12:00 och sista matcherna för säsongsstarten tar vid 15:30. En SM-finalrepris mellan Brynäs och Luleå/MSSK spelas redan den första omgången i Monitor ERP Arena. 10 klubbar ska återigen tampas i 36 omgångar och likt tidigare säsonger kan samtliga matcher ses på C More och SVT.
2021-09-11 12:00 Lördag Leksands IF-MODO Hockey Tegera Arena
2021-09-11 13:00 Lördag Brynäs IF-Luleå/MSSK Monitor ERP Arena
2021-09-11 13:00 Lördag Linköping HC-Göteborg HC Saab Arena
2021-09-11 15:00 Lördag HV 71-Djurgårdens IF Husqvarna Garden
2021-09-11 15:30 Lördag AIK-SDE HF Ulriksdals IP Hall 3
– Det finns ett stort sug efter live-idrott efter den säsong som varit och vi hoppas att situationen med pandemin fortsätter vara under kontroll och att restriktionerna förbättrats så pass mycket att matcherna kan genomföras med publik igen i arenorna, säger Gizela Ahlgren Bloom, Sportchef SDHL.
Kommande säsong är en säsong som också kommer präglas av många speluppehåll på grund av vårt landslag.
– Säsongen vi har framför oss innehåller ett OS-kval för Damkronorna och förhoppningsvis även ett OS som avslutas med ett B-VM i slutet av säsongen. Det är väldigt kul men har också medfört vissa utmaningar att lägga ett bra spelschema. Vi ser fram emot ännu en säsong med många bra och spännande matcher, säger Gizela Ahlgren Bloom, Sportchef SDHL.
Spelschemat i sin helhet hittar ni här.
Med reservation för ändringrar.