Tredje raka i CHL
Publicerad:

HV71 begav sig på onsdagen med buss till danska Vojens för match mot Sönderjyske då Champion Hockey Leagues gruppspel fortsatte på torsdagskvällen. En vinst mot dom danska mästarna skulle betyda gruppseger, och så blev det. HV71 vände underläge 0-1 till seger 2-1 och segerskytt blev Mattias Tedenby i den tredje perioden.
HV71 tog tag i taktpinnen inledningsvis och fick flera långa anfall i Sönderjyskes zon, men dom riktigt heta målchanserna uteblev. Hemmalaget var inte ofarliga när chanserna gavs, Thomas Spelling hade periodens bästa i en två mot en-situation, men Erik Ersberg gjorde en fin sidledsförflyttning och räddade.
Stark sista halva av HV71
Andra perioden inleddes med ett gyllene läge för Martin Thörnberg men handledsskottet från #10 tog i Joni Myllykoskis överliggare. HV71 styrde spelet men man hade svårt att skapa dom riktigt klara målchanserna.
Det var istället hemmalaget som skulle göra matchens första mål då Mads Lund blev fri framför Ersberg i HV-målet.
Efter Sönderjyskes ledningsmål tog HV71 över matchen helt och Martin Thörnberg hade ytterligare en ramträff innan Jere Karalahti skulle kvittera i spel fem mot fyra i slutet av perioden. Både Simon Önerud och Mattias Tedenby hade därefter två bra lägen att ge HV71 ledningen men den finska målvakten i Sönderjyskes mål storspelade och inga fler mål föll i perioden.
Brithén assisterade till Karalahtis 1-1 i andra perioden. Foto: Johan Freijd
Tedenby segerskytt
HV71 tryckte på än mer i tredje periodens inledning och utdelningen skulle komma till slut. Mattias Tedenby slängde in en puck på mål som styrdes på en Sönderjyske-spelare och in bakom Myllykoski.
Efter HV71:s ledningsmål hettade det till på isen och närkampsspelet blev hårdare. Hemmalaget hade sina kvitteringschanser i slutet av matchen men HV71 höll undan och vann matchen rättvist med 2-1.
- Det var vårt mål, vi vill gå så långt som möjligt i CHL, så det var väldigt viktigt för oss att vinna ikväll, sa tränare Johan Lindbom efter matchen angående gruppsegern i och med kvällens vinst.
HV71 har nu maximala nio poäng efter tre spelade matcher. Den fjärde och sista gruppspelsmatchen spelas på lördag när Red Bull Salzburg väntar på bortaplan, matchstart 19.30. Matchen sänds på SVT Play.
Resultat och tabell CHL Grupp C
Sönderjyske Vojens – HV71 1-2 (0-0, 1-1, 0-1)
Period 2
28:57 1-0 Mads Lund (Foerster)
37:17 1-1 Jere Karalahti (Brithén) PP1
Period 3
46:50 1-2 Mattias Tedenby
Skott: 23-26 (4-7, 4-11, 15-8)
Utv.minuter: Sönderjyske 5x2, 1x10 HV71 4x2
Publik: 1 548, SE Arena, Vojens