Stefan Örnskog minns OS i Lillehammer
Publicerad:

De olympiska spelen är igång och under onsdagen spelade Tre Kronor sin första match i 2014 års upplaga av spelen. HV71 har under åren haft spelare som har deltagit i den prestigefulla turneringen. En av dem var med när första OS-guldet bärgades för Tre Kronor. Stefan Örnskog tittar idag tillbaka på sin resa under OS i Lillehammer 1994 som innebar guld efter en dramatisk final mot Kanada.
Många tittar nu på sändningarna från OS i Sotji, men hur är det egentligen att vara mitt i händelsernas centrum? Trots att det var några år sedan Stefan Örnskog tog hem guldet i Lillehammer minns han hur det var att spela ett olympiskt mästerskap:
- Det är väldigt längesedan, man har ju bara svaga minnen kvar. Men det var naturligtvis en upplevelse. Sen är det ju inte på samma sätt som när man sitter hemma i TV-soffan och har överblick på alla andra idrotter. Som spelare är man inne i sin egna lilla bubbla, berättar Stefan Örnskog och fortsätter:
- Det jag kommer ihåg var ju att vi hade en bra stämning och att vi bodde ganska bra. Vi bodde väldigt enkelt i en OS-by där man träffade många av de andra aktiva, då alla aktiva bodde på ett och samma ställe. Det var en folkfest, det var kul och vi hade ett bra lag. Dessutom hade vi väldigt roligt tillsammans, säger Örnskog.
Profilstarkt lag i en drömfinal
Spelarna som Tre Kronor mönstrade under OS i Lillehammer har gjort stort intryck på hockeysverige. Många av dem är fortfarande aktiva inom idrotten och laget var fullt av stora profiler redan då:
- Ja, det var det ju och det var nog för att vi hade en salig blandning av spelare som gjorde att vi vann till sist, säger Örnskog.
Att spela en OS-final kan tänkas vara drömmen hos många, men hur känns det att stå i en final som avgörs på straffar?
- Det är ju klart att det var nervöst och så när man spelade, men man var ju så uppe i varv. Det är mest efteråt som man märker vilken happening det var. Man minns inte jättemycket av själva matcherna så det är ju det man ser på TV som man minns och det är tack vare det som man kommer ihåg mycket. Det var en höjdare på alla sätt och vis, säger Örnskog och fortsätter
- OS är stort, det är det. Det har man väl förstått långt senare då man som aktiv är inne i en bubbla och bara kör. Det är klart, det är en ny turnering och det kändes när vi gick ut till match att det är en stor turnering. OS är nog det största egentligen om man tittar på gemene man ute i Europa - ute i världen.
Glädjefyllt dygn
Mottagandet på Sergels torg eller liknande plats är även det något som man som spelare kan se fram emot när Tre Kronor tar guld. För Stefan Örnskog fanns det, förutom ett guld, något extra speciellt att glädjas över den dagen:
-För mig blev det ju lite speciellt. Vi fick ju vår förste son på morgonen på finaldagen och jag fick reda på det när matchen var slut. Det var lite kaotiskt där ett tag så jag åkte hem på natten och sedan anslöt jag till laget på Arlanda dagen efter. Sedan var det ju kortege in till Sergels torg. Det var häftigt naturligtvis, säger Örnskog.
Bästa minnet är något som Örnskog minns väl:
- När vi står på blålinjen och hör nationalsången. Jag kommer väl ihåg det och då hade jag fått beskedet att jag hade blivit pappa med. Det var en speciell känsla. Det var mycket på en gång, säger Örnskog.
Tre Kronor
Stefan Örnskog representerade Tre Kronor tre gånger under mitten av nittiotalet, han var även med och tog HV71:s första SM-guld 1995. Att representera Sveriges landslag innebär enligt Örnskog att man som spelare måste nå sin absoluta topp:
- Det är speciellt naturligtvis, man steppar ju upp en nivå till. Man spelar ju samma spel i landslaget egentligen som man gör i sitt klubblag då man är med i landslaget på grund av att man har ett spel som håller där. Men det blir ju lite mer tillspetsat naturligtvis säger Örnskog och fortsätter:
- Man spelar med bättre spelare, man möter bättre spelare och det går fortare. Man måste vara koncentrerad hela tiden för minsta lilla misstag du gör kan det bli ett baklängesmål. Man blir straffad på ett annat sätt när du gör små misstag. Då straffas du direkt, säger Örnskog.
Mycket har dock ändrats sedan Stefan Örnskog spelade med landslaget:
- Vi hade ju väldigt kul på den tiden då vi spelade i landslaget. Det var ju inte så många spelare i omlopp som det har varit de sista tio åren. Det var ju alltid en stomme som spelade tillsammans och det var kanske en eller två debutanter varje gång som skulle spelas in i laget, säger Örnskog och fortsätter:
- Det blev ju en väldigt bra gemenskap i den här gruppen. Man kände varandra väl och man spelade ofta med samma killar. Idag är det ju ett omlopp av spelare och det är ju tuffare såklart, säger Örnskog.
Medalj för årets Tre Kronor
Hur det går för årets upplaga av Tre Kronor i OS är svårt att förutsäga, men likt många andra har Örnskog förhoppningar om medalj:
-Medalj tror jag att de tar. Sen så är det väldigt svårt när det drar ihop sig till ettan, tvåan och trean, då är det så mycket som ska stämma och man ska hitta den rätta känslan. De har ju spelare för att vinna, det tycker jag, säger Örnskog och fortsätter:
- Sen om det räcker hela vägen fram det är svårt att säga. De andra lagen är otroligt bra de med. Ryssarna kommer bli svåra på hemmaplan. De kommer ha det stödet i ryggen.
En nyckelspelare är enligt Örnskog lagets stjärnmålvakt:
- Får de det att stämma och om framför allt Henke Lundqvist spelar på sin toppnivå, han har ju sviktat lite den här säsongen, då kan de vinna. Det kan vara det som avgör, om han täpper till eller inte, men en medalj tror jag definitivt på, avslutar Örnskog.