16 HV-spelare på landslagsuppdrag

26 oktober 2016 16:07
landslag

Nästa vecka är det dags för säsongens första landslagsuppehåll och HV71 har spelare representerade i landslag från sex olika länder.


Under det stundande uppehållet beger sig så många som 16 HV-spelare på landslagsuppdrag för sina respektive nationer. Allt från landskamper med Damkronorna till inofficiella VM för Team 17 står på schemat för våra spelare.

– Riktigt kul för våra killar och tjejer som varje dag tränar och ger sitt yttersta för att utvecklas som spelare att nu får representera sitt land. Kul också för HV71 som förening att kunna bidra och synas i landslagssammanhang. Detta är för oss ett bevis på att vi ligger i framkant och håller en hög nivå på vår verksamhet. När spelarna återvänder till HV71 efter sina uppdrag hoppas vi att de gör det med energi och med nya erfarenheter som de kan dela med sig av. HV71 önskar spelarna stort lycka till, säger Peter Ekelund, General Manager i HV71.

Följande HV-spelare representerar svenska landslag:

Juniorkronorna/Team 20
Turnering i Göteborg den 4-6 november 2016. Sista samling innan JVM vid årsskiftet
Erik Brännström
Lias Andersson

Småkronorna/Team 18
5-nationersturnering i USA den 1-5 november 2016
Adam Åhman
Filip Sveningsson

Team 17
2016 World Under-17 Hockey i Kanada 27 oktober-5 november 2016
William Fransson
David Gustafsson

Damkronorna
4-nationersturneringen i Finland den 1-5 november 2016
Fanny Rask

Damlandslaget U18
Elitcamp i Vilundaparkens Ishall, Upplands Väsby, under tiden den 29 oktober-1 november 2016
Selma Aho

Övriga spelare på landslagsuppdrag

Riikka Välilä – Finland
Rosa Lindstedt – Finland
Anna Meixner – Österrike
Emily Nix – Tyskland
Paula Nix – Tyskland
Anne Bartsch – Tyskland
Rasmus T Andersson – Danmark Team 20
Filip Lestan – Slovakien Team 20