Danielle Stone inför Brynäs: "Jag är väldigt spänd på att få spela igen"

Publicerad:

INFÖR

Efter två veckors ledighet åker damerna på fredagen till Gävle för att möta Brynäs. Med på bussen och i laguppställningen finns Danielle Stone, som gör sin första match för säsongen. "Det är frustrerande att sitta vid sidan", säger Stone.

På grund av strul med bland annat sitt visum, så har HV71:s erfarna forward Danielle Stone fått sitta vid sidan och kolla på när hennes lag har inlett säsongen 2022/2023 på ett tufft sätt. Men när laget åker norrut på fredagen, så finns Stone äntligen med i laguppställningen igen.

– Jag är väldigt spänd på att få spela igen, det har varit en lång försäsong för min del på grund av allt strul med visumet och många gånger har det varit frustrerande att jag bara får träna men inte spela match, men det ska bli roligt att äntligen få vara med igen på riktigt, säger Danielle Stone.

HV71 har som bekant inte fått den starten som man hade önskat på säsongen, och har på fem matcher endast lyckas knipa en seger. Men Stone har tro på sitt lag och tror på en vändning snart.

– Det är frustrerande att sitta vid sidan och inte kunna bidra till laget, för jag ser att vi har grunderna i vårat spel, men att vi gör små misstag som straffar oss. Sedan så har vi ett ungt lag och har många nya spelare, men jag tror att när vi har spelat ihop oss lite mer så kommer det att vara bättre där ute på isen.

Senaste tävlingsmatchen som Danielle Stone spelade var i mars, när HV71 mötte just Brynäs på bortaplan i SM-slutspelet. Idag, nästan sju månader senare, får hon dra på sig matchtröjan igen, något som hon har längtat efter.

– Jag vill bidra med allt jag kan nu. Det spelar ingen roll om det är att mana på spelarna i båset, spela ett stabilt försvarsspel, eller spela fram till ett mål eller att göra mål själv. Jag får helt enkelt anpassa mig till matcherna och se vilken roll som krävs utav mig.

Kvällens motståndare Brynäs tog SM-silver förra säsongen och är en av storfavoriterna till guldet även i år, men det är en utmaning som Stone och resten av laget ser väldigt mycket fram emot.

– Det gör det mer spännande. Om de är favoriter, så har de även pressen på sig. Vi kommer upp dit som underdog och vi kan bara fokusera på oss själva och på att spela vårt spel. Så vi får se till att ha kul och njuta av detta, avslutar Stone.

Toni Galic