• Huvudsponsorer

HV-SPELARE REPRESENTERADE VID DE STORA TURNERINGARNA

14/15
J20-VM i Kanada, Toronto/Montreal
Kevin Fiala, Schweiz

13/14
J20-VM i Malmö, Sverige
Filip Sandberg (silver)
Kevin Fiala

12/13
VM i Sverige/Finland
Elias Fälth (guld)
Andreas Jämtin (guld)
Mats Trygg

J20-VM i UFA, Ryssland
William Karlsson (silver)
Filip Sandberg (silver)

11/12
VM i Sverige/Finland:
Mats Trygg
Morten Ask
Tommy Kristiansen
Jesse Joensuu

10/11
VM i Slovakien:
Martin Thörnberg (silver)

09/10
OS i Vancouver:
Stefan Liv

J20-VM i Regina och Saskatoon, Kanada:
Mattias Tedenby (silver)
André Petersson (silver)

08/09
VM i Zürich och Bern:
Stefan Liv (brons)
Martin Thörnberg (brons)

J20-VM i Ottawa:
Mattias Tedenby (silver)
André Petersson (silver)
David Ullström (silver)

07/08
VM i Halifax och Quebec City:
Stefan Liv
Per Ledin

J18-VM i Kazan:
Andre Petersson
Mattias Tedenby

06/07
VM i Moskva och Mytischi:
Johan Åkerman
Johan Davidsson
Martin Thörnberg
Erik Ersberg
Jaroslav Balastik

J20-VM i Leksand och Mora:
Niklas Hjalmarsson

J18-VM i Tammerfors och Rauma:
Jimmy Andersson (brons)
Christoffer Bengtsberg (brons)
Andre Petersson (brons)
Mattias Tedenby (brons)
Nichlas Torp (brons)

05/06
OS i Turin:
Mika Hannula (guld)
Stefan Liv (guld)

VM i Riga:
Mika Hannula (guld)
Andreas Karlsson (guld)
Stefan Liv (guld)
Björn Melin (guld)

J20-VM i Vancouver, Kamloops och Kelowna:
Erik Andersson
Magnus Åkerlund

04/05
VM i Wien och Innsbruck:
Stefan Liv

J20-VM i Grand Forks och Thief River Falls:
David Fredriksson
Ola Svanberg

J18-VM i Budejovice och Plzen:
Niklas Hjalmarsson (brons)

03/04
VM i Prag och Ostrava:
Johan Davidsson (silver)
Stefan Liv (silver)

J20-VM i Helsingfors och Tavastehus:
Alexander Hult
Sebastian Meijer
Magnus Åkerlund

J18-VM i Minsk:
Marcus Niemi
Magnus Åkerlund

02/03
VM i Helsingfors, Tammerfors och Åbo:
Johan Davidsson (silver)
Per Gustafsson (silver)

J18-VM i Jaroslavl:
Gustav Engman
David Fredriksson
Ola Svanberg

01/02
OS i Salt Lake City:
Rastislav Pavlikovsky
Richard Pavlikovsky

VM i Göteborg, Jönköping och Karlstad:
Rastislav Pavlikovsky (guld)
Johan Davidsson (brons)
Per Gustafsson (brons)
Stefan Liv (brons)

J18-VM i Trnava och Piestany:
Jonas Johansson
Sebastian Meijer

00/01
J20-VM i Moskva och Podolsk:
Daniel Ljungkvist
Björn Melin

99/00
J20-VM i Skellefteå och Umeå:
Gabriel Karlsson
Björn Melin
Viktor Wallin

J18-VM i Kloten och Weinfelden:
Michael Irani (brons)
Andreas Jungbeck (brons)

98/99
VM i Hamar, Oslo och Lillehammer:
Antti Törmänen (silver)

J20-VM i Winnipeg, Morden och Teulon:
Andreas Andersson
Johan Halvardsson
Karl Helmersson
Gabriel Karlsson
Markus Kristoffersson
Viktor Wallin

J18-VM i Füssen och Kaufbeuren:
Daniel Ljungkvist (silver)
Björn Melin (silver)

97/98
OS i Nagano:
Ulf Dahlén

VM i Basel och Zürich:
Ulf Dahlén (guld)
Anders Huusko (guld)

J20- VM i Helsingfors och Tavastehus:
Andreas Andersson
Johan Forsander

J18-EM i Malung och Mora:
Kristoffer Gustavsson (guld)
Gabriel Karlsson (guld)

96/97
VM i Helsingfors, Åbo och Tammerfors:
Johan Lindbom (silver)

J20-VM i Genève och Morges:
Johan Forsander

J18-EM i Trebic och Znojmo:
Andreas Andersson (silver)

95/96
VM i Wien:
Esa Keskinen
Kai Nurminen
Boo  Ahl
Per Gustafsson

J20-VM i Worcester, Boston, Springfield och Amherst:
Johan Davidsson (silver)
David Halvardsson (silver)
David Petrasek (silver)

J18-EM i Ufa:
Johan Forsander (brons)
Magnus Svensson (brons)

94/95
VM i Stockholm och Gävle:
Esa Keskinen (guld)
Marko Palo (guld)
Boo Ahl (silver)
Fredrik Stillman (silver)
Stefan Örnskog (silver)

J20-VM i Leduc, Red Deer, Sherwood Park, Camrose, Edmonton, Innisfail, Lacombe, Ponoka, Rocky Mountain House, Spruce Grove, Stettler, Wetaskin och Calgary:
Johan Davidsson (brons)

93/94
OS i Lillehammer:
Patric Kjellberg (guld)
Fredrik Stillman (guld)
Stefan Örnskog (guld)
Antonin Stavjana

VM i Bolzano, Val Di Fassa , Canazei och Milano:
Fredrik Stillman (brons)
Stefan Örnskog (brons)

J20-VM i Ostrava och Frydek-Mistek:
Johan Davidsson (silver)

J18-EM i Jyväskylä:
Johan Davidsson (guld)
David Petrasek (guld)

92/93
VM i Dortmund och München:
Fredrik Stillman (silver)
Peter Åslin (silver)
Kamil Kastak (brons)
Antonin Stavjana (brons)

J18-EM i Novy Targ:
Johan Davidsson (guld)
Thomas Gustafsson (guld)
Nicklas Rahm (guld)

91/92
Canada Cup:
Arto Ruotanen

OS i Albertville:
Fredrik Stillman
Arto Ruotanen

VM i Prag och Bratislava:
Fredrik Stillman (guld)
Peter Åslin (guld)
Arto Ruotanen (silver)

90/91
VM i Helsingfors, Tammerfors och Åbo:
Fredrik Stillman (guld)
Risto Kurkinen
Arto Ruotanen

J20-VM i Humboldt, Kindersley, Moose Jaw, North Battleford, Prince Albert, Regina, Rosetown, Saskatoon och Yorkton:
Peter Ekelund

89/90
VM i Bern och Fribourg:
Arto Ruotanen

J20-VM i Helsingfors, Kervo, Vanda och Åbo:
Patrik Ross

88/89
VM i Stockholm och Södertälje:
Peter ”Kessler” Eriksson

J20-VM i Anchorage:
Stefan Örnskog (silver)

87/88
Canada Cup:
Peter ”Kessler” Eriksson
Reijo Ruotsalainen

OS i Calgary:
Arto Ruotanen (silver)
Reijo Ruotsalainen (silver)
Peter ”Kessler” Eriksson (brons)

J20-VM i Moskva:
Stefan ”Mjölby” Nilsson

86/87
VM i Wien:
Arto Ruotanen

J18-EM i Heinola, Kouvola, Tammerfors och Tavastehus:
Boo Ahl (guld)

85/86
VM i Moskva:
Kari Eloranta

J20-VM i Orillia, Oshawa, Stratford, Hamilton,Oakville och Georgetown:
Stefan Falk
Fredrik Stillman

84/85
J18-EM i Anglet:
Claes Roupé (guld)

83/84
J18-EM i Garmisch-Partenkirchen, Füssen och Rosenheim:
Fredrik Stillman (brons)

82/83
J20-VM i Leningrad:
Thomas Ljungbergh

J18-EM i Sarpsborg, Fredrikstad och Oslo:
Fredrik Stillman

81/82
J18-EM i Tyringe och Ängelholm:
Torgny Karlsson (guld)

80/81
J20-VM i Füssen, Augsburg, Kempten och Obersdorf:
Peter Madach (guld)

J18-EM i Minsk:
Peter Madach (brons)

79/80
OS i Lake Placid:
Jukka Koskilahti

J18-EM i Hradec Kralove:
Peter Madach (brons)